ممکن است برای آزمون های استخدامی، جلسه مصاحبه کاری و یا مصاحبه دکتری دچار سردرگمی در منابع فراوان موجود برای درس های مهندسی مکانیک شده باشید.
ما در گلوپ سعی کردیم تا با جمع آوری مجموعه سوالات پرتکرار و مطالب مهم برای مصاحبه استخدامی مهندسی مکانیک برای آمادگی هر چه بیشتر شما در بدو ورود به بازار کار و یا ورود به مقطع دکتری در راه کمک به شما عزیزان پیشتاز شده باشیم.
این مجموعه به صورت پرسش و پاسخ بوده و حاصل تجربه مهندسین مکانیک و مهندسین شیمی که در مصاحبه های کاری و دکتری حضور داشته اند می باشد.

در قسمت زیر می توانید بخشی از سولات موجود در فایل را مطالعه نمایید،در صورت تمایل در پایان این مطلب، می توانید این فایل را  در پایان این مطلب خریداری و دانلود نمایید. در نظر داشته باشید این فایل در آذرماه ۱۴۰۲ به روز رسانی شده و هزینه آن به دلیل اینکه همه بتوانند از آن استفاده کنند کم در نظر گرفته شده است. ما امیدواریم که مطالعه این فایل به شما در دستیابی به یک مصاحبه کاری-دکتری موفق، به طور قابل توجهی کمک کند.

بخشی از سولات مبحث سیالات:

۱- سری و موازی بستن پمپ ها چه تأثیری دارد؟
سری بستن برای رسیدن به افزایش حد و دبی ثابت و موازی بستن برای افزایش دبی (جریان) و هد ثابت انجام می‌گیرد.

۲- فشار هیدرواستاتیک به چه معناست؟
فشار هیدرواستاتیک یا فشار استاتیک فشاری است که توسط سیالی که در حالت سکون قرار دارد، اعمال می‌شود. این سیال می‌تواند مایع یا گاز باشد. از آن‌جایی که سیال حرکت ندارد، فشار استاتیک نتیجه‌ی وزن سیال یا همان نیروی جاذبه‌ی ذرات سیال است.

۳- برای جلوگیری از پدیده سرج چه عملی انجام می شود؟
پدیده سرج به پدیده‌ای گفته می‌شود که در طول آن، جهت جریان گاز در داخل کمپرسور برای لحظاتی برعکس می‌شود. یعنی گاز داخل کمپرسور ضمن غلبه بر نیروی پروانه، به طور معکوس به سمت ورودی کمپرسور حرکت می‌کند. معمولاً یک لوله از شیر خروجی به ورودی متصل می شود تا در صورت افت فشار، کمبود از خروجی تأمین شود.

۴-چند مورد از انواع پمپ در صنعت را نام ببرید.

لوب پمپ

لوب پمپ  مناسب برای سیالات بسیار ویسکوز

لوب پمپ (Lobe pump) یا پمپ گوشواره‌ای از پمپ‌های جابجایی مثبت محسوب می‌شود که بیشتر برای پمپاژ مایعات سنگین بدون آسیب به محصول کاربرد دارد. این پمپ‌ها در بسیاری از صنایع از جمله صنایع غذایی، صنایع تصفیه فاضلاب و در کل صنایعی که از مایعات شیمیایی استفاده می‌کنند، استفاده می شود.

پمپ رفت و برگشتی (Reciprocating)

پمپ رفت و برگشتی (Reciprocating)
پمپ سانتریفیوژی

پمپ سانتریفیوژی(Centrifugal Pump) که متداول ترین نوع پمپ است

پمپ پریستالتیک

پمپ پریستالتیک (peristaltic) پمپ غیر تماسی با سیال که برای مایعات حساس (مثل خون)،مایعات شیمیایی و تنظیم دبی کم و دقیق کاربرد دارد

پمپ قائم

پمپ های باکس دار که مناسب برای انتقال سیالات با نوسان دبی ورودی می باشد

۵- NPSH چیست؟

 Net Positive Suction Head یا به اختصار NPSH (هد مکش خالص مثبت) در واقع یعنی تفاوت فشار مکش پمپ و فشار بخار سیال مورد استفاده طبق رابطه زیر:

NPSH چیست

واحد NPSH مطابق رابطه بالا از نوع فشار می باشد: کیلوپاسکال، PSI و بار.

اگر مقداری از یک مایع را در یک ظرف محبوس قرار دهیم (ظرف پر از مایع نباشد و مقداری فضای خالی در آن وجود داشته باشد) بعد از مدتی بخار حاصل از سیال مدنظر با فاز مایع آن به تعادل می رسند، در این حالت فشار مطلق گاز بالای مایع، معرف فشار بخار آن سیال می باشد. در هر دمایی هر ماده یک فشار بخار دارا می باشد. حال فرض کنید این محفظه را توسط یک پیستون منبسط کنیم، فشار گاز کاهش می یابد، با فرض ثابت بودن دما، برای حفظ تعادل، مایع باید بخار شود تا فشار جبران شود. در نتیجه اگر مکش پمپ در حدی باشد که فشار کمتر از فشار بخار مایع شود بخشی از سیال تبخیر می شود که به این پدیده کاویتاسیون می گویند. بنابراین فشار مکش پمپ باید بیشتر از فشار بخار سیال باشد برای این کار یعنی افزایش فشار ورودی میتوان پمپ را در ارتفاعی پایین تر از مخزن ورودی قرار داد یا با کمپسرسور مخزن تحت فشار ایجاد کرد. NPSH به دو صورت موجود (Available) و موردنیاز (Require) بیان می شود که NPSHa یا موجود همان چیزی بود که بالا تعریف شد. NPSHr  (هد مکش خالص مثبت مورد نیاز) حداقل ارتفاع لازم در مکش پمپ است تا از تولید حباب و نهایتا ایجاد پدیده کاویتاسیون جلوگیری شود و به عواملی مانند دما و فشار جو و پروانه بستگی دارد توسط شرکت سازنده پمپ داده می شود و معمولا بر هد (متر) بیان می شود.

بخشی از سولات مبحث انتقال حرارت:

۱-عایق کاری تا چه حدی مناسب است؟
افزایش عایق کاری تا حد شعاع بحرانی از اتلاف حرارت جلوگیری کرده و بعد از آن خود عاملی برای انتقال حرارت می گردد و هزینه ها را بالا می برد.
۲-عامل اصلی انتقال حرارت در کولر ها و فن ها چیست؟
از نوع جابجایی اجباری است.

۳- دلیل استفاده از فین (پره) چیست؟
فین ها دارای صفحات نازک و با سطح وسیع هستند و جهت بالا بردن سطح انتقال حرارت به کار می روند. فین ها در مبدل های حرارتی استفاده می شوند.

فین حرارتی

مقطعی از فین حرارتی که سیال از درون آن عبور می کند

۴- آیا برج های خنک کننده (Coolling tower) در چیلرها (Chiller) جزء مبدل ها محسوب می شوند؟
بله، سیال دوم در برج های خنک کننده هوا است.

۵- عیب مبدل های U شکل چیست؟
متداول ترین روش تمیزکاری و رسوب زدایی مبدل های حرارتی، استفاده از جت آب می باشد، ولی استفاده از جت آب در این مبدل ها امکان پذیر نیست.

بخشی از سولات مبحث ترمودینامیک:

۱- به نظر شما می توان یک ژنراتور با یک مکانیزم خاص توسط آهنرباهای بسیار قوی ساخت که برای مدتی برق تولید کند؟
خیر، هیچ دستگاه یا هیچ مکانیزمی نمی توان ساخت که بتواند به تنهایی انرژی تولید کند. طبق قانون پایستگی انرژی، انرژی نمی تواند به وجود بیاید بلکه فقط از شکلی به شکل دیگر تبدیل می گردد. همچنین در تبدیل انرژی همیشه یک مصرف کننده انرژی وجود خواهد داشت (قانون دوم ترمودینامیک). این دستگاه تنها در حالتی می تواند از نظر تئوری قادر به انجام باشد که پس از مدتی آهنربا ها خاصیت خود را از دست بدهند (تبدیل انرژی مغناطیسی به الکتریسیته) و دستگاه خاموش شود.

۲- مفهوم خودبه‌خودی و غیرخودبخودی چیست؟
یک پدیده وقتی خودبه‌خودی (exergonic) انجام می شود که تغییرات انرژی آزاد گیبس در آن منفی باشد و بدون صرف انرژی انجام شده و انرژی آزاد می گردد، و اگر این مقدار مثبت باشد پدید غیرخودبخودی (endergonic) بوده و نیازمند صرف انرژی است.

۳- قانون هس چه نکته ای را بیان می کند؟
اینکه آنتالپی تابع حالت است نه مسیر.

۴- از نظر ترمودینامیک تعادل در یک واکنش شیمیایی چه زمانی رخ می دهد؟
وقتی سطح انرژی آزاد گیبس واکنش دهنده و فراورده برابر شود (تغییرات انرژی آزاد گیبس صفر). در این حالت سرعت واکنش رفت و برگشت برابر خواهد شد

۵- فرایند اختناق چیست؟
فرایند اختناق زمانی رخ می دهد که در آن فشار سیال به طور آنی کاهش بیابد، و وقتی اتفاق می‌افتد که سیال با یک مانع برخورد کند، فشار پس از مانع دچار افت فشار می شود که می تواند سبب تغییر دمای سیال شود. اثر ژول-تامسون تغییر دمای یک گاز یا مایع را در هنگام عبور از دریچه و در حالی که عایق نگه داشته می شود، توصیف می کند. (برای جلوگیری از تأثیر محیط اطراف، عایق کاری نیاز است).

۶- شیرهای ژول تامسون چه کاربردی دارند؟
این شیرها برای کاهش دما کاربرد دارند، با انبساط و کاهش فشار همراه هستند، این یک فرایند آنتالپی ثابت است که برای گاز ایده آل صفر می‌باشد.

۷- در فرایند تبخیر کدام کمیت ترمودینامیکی ثابت است؟
در فرایند تغییر فاز از نوع تبخیر ازآنجایی‌که دما و فشار ثابت است، انرژی آزاد گیبس صفر است.

در صورتی که هر دو فایل را به سبد خرید خود اضافه نمایید می توانید با استفاده از کد تخفیف “guloopm”  از تخفیف ۱۰ درصدی بهره مند شوید.

لباس میتواند معرف شخصیت هر فرد باشد و در نگاه اول بخش بزرگی از ذهنیت افراد در مورد شما را می سازد در نتیجه پوشیدن لباس مناسب بسیار با اهمیت است و آن را به هیچ وجه دست کم نگیرید. اگر بخواهیم خیلی سریع به این سوال پاسخ دهیم که برای مصاحبه کاری چگونه لباس بپوشید آن را در ۴ کلمه خلاصه می کنیم: ۱-تمیز ۲-مرتب ۳-خوشبو (لباس و دهان) ۴- و مهم تر از همه پوشیدن لباس های رسمی و در عین حال ساده

مطمئنا باید چند دقیقه زودتر در محل مصاحبه حضور داشته باشید ولی نهایتا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زودتر برسید، بیش از این می تواند نشانه بی اهمیتی شما نسبت به زمان باشد. در کل خیلی زود رسیدن شما نشانه خوبی برای شما نیست.

با اعتماد به نفس! بله مهم تر از هر چیزی ورود با اعتماد به نفس است. اگر شما به خودتان اهمیت ندهید چه انتظاری دارید دیگران به شما احترام بگذارند. این را بدانید فرد یا افراد مصاحبه گر هم روزی مثل شما وارد چنین اتاقی شده اند پس سعی کنید پررو باشید ولی پرروی با ادب.

البته اعتماد به نفس بیش از حد هم معضل بزرگی است که معمولا دانشجویان برتر دارا می باشند. فکر نکنید قرار است صنعت از بدو ورود شما به دلیل توانایی هایتان متحول شود، و اینکه احساس کنید شما تنها فردی هستید که خیلی خوب همه چیز را متوجه می شوید.  طرف مقابل شما ممکن است در زمینه کاری شما کار کند ولی رشته دانشگاهی نامرتبط داشته باشد، اصلا ممکن است دارای تحصیلات آکادمیک خاصی نباشد. این به شما ارتباطی ندارد که فرد بالاسری شما چه تحصیلات و چقدر سابقه کار دارد. شما باید با طرف مقابل خود کاملا با رعایت احترام ارتباط برقرار کنید. و حتی از پرسیدن برخی سوالات مثل اینکه شما کدام رشته و داشگاه بودید که ممکن است طرف مقابل معذب شود خودداری کنید.

در بزنید، سلام کنید و با احترام وارد شوید. اگر فرد مصاحبه کننده دستش را به منظور دست دادن به شما دراز کرد با او دست دهید. سعی کنید برای دست دادن پیش قدم نشوید. برای نشستن صبر کنید تا از شما درخواست شود سپس بنشینید، خیلی سریع خود را به سمت مبل پرتاب نکنید!!

پاسخ دادن به همه سولات نباید هدف شما باشد، چرا که در اکثر مواقع شما هر چقدر هم آماده باشید بالاخره سوالاتی وجود دارند که شما پاسخ آن ها را نمی دانید، ممکن است سوالات ارتباطی با حوزه تخصصی شما هم نداشته باشد!!

در نتیجه کمال گرا نباشید، هم پیش از مصاحبه و هم پس از مصاحبه. اگر پیش از مصاحبه به دنبال کامل ترین جزوات و مطالب باشید وقت خود را تلف کرده اید، چون هیچ جزوه ای کامل کامل نخواهد بود. با خونسردی مطالبی که در اختیار دارید را مطالعه کنید و پس از مصاحبه، نگران تعداد سوالاتی که جواب داده اید نباشید.

زندگی خودتان را بکنید اصلا به نتیجه مصاحبه فکر نکنید. کارفرمایان معمولا دنبال نقاط ضعف شخص مقابل هستند تا او را با کمترین تسهیلات به کار بگیرند. در جلسه مصاحبه مطالبی را که می دانید را می گوئید و آنچه نمیدانید خیلی راحت و بدون ترس اعلام می کنید که نمی دانم. مهم این است که مشتاق به یادگیری بوده و خود را شخصی مستعد نشان دهید. این را بدانید اکثر جلسات مصاحبه کاری گل و بلبل نیستند و نباید انتظار یک جلسه بسیار روان را داشته باشید. در واقع جلسه مصاحبه از نظرتان هرچقدر هم بد باشد،  مهم این است که خودتان را تا پایان جلسه نبازید و در نهایت با کمال خونسردی خداحافظی کرده و جلسه را ترک کنید، با اینکار شانس پیروزی خود را بالا برده اید.

خرید و دانلود فایل مجموعه سوالات مصاحبه مهندسی مکانیک

این فایل شامل موارد زیر می باشد:

۱- انتقال جرم، عملیات واحد و راکتور (۸۷ سوال و جواب)

۲- سیالات (۵۲ سوال و جواب)

۳- ترمودینامیک (۷۷ سوال و جواب)

۴- انتقال حرارت (۴۱ سوال و جواب)

۵- کنترل (۲۷ سوال و جواب)

۶- آشنایی با انواع دبی سنج

۷- آشنایی با انواع سطح سنج

۸- آشنایی با انواع فشار سنج

خرید و دانلود آنی فایل پس ازپرداخت از طریق درگاه بانک پاسارگاد پشتیبانی از تمامی کارت‌های عضو شتاب.

خرید و دانلود فایل مصاحبه مهندسی مکانیک شرکت نفت ۱۴۰۲

خرید و دانلود آنی فایل پس ازپرداخت از طریق درگاه بانک پاسارگاد پشتیبانی از تمامی کارت‌های عضو شتاب.

اگر توانایی ها و ایده هایی در حوزه مهندسی مکانیک دارید که می تواند گره گشای صنایع باشد، پیشنهاد می کنیم مشکلات و چالش های ثبت شده صنایع در حوزه مهندسی مکانیک را مشاهده کنید. با ارسال پیشنهاد همکاری و ارتباط با صنایع مربوطه، چالش ها را حل کرده و ازین طریق به صورت خودکفا کسب درآمد کنید.

این مطلب را دوست داشتید؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

  1. محمدیان

    فوق‌العاده بود، مرسی. کاش بقیه درسارو هم بذارید، ارتعاشات ، استاتیک دینامیک و …

    پاسخ
    ۲۴ دی ۱۴۰۲،