سرفصل‌های این مطلب

جدیدترین مطالب سایت

آشنایی با انواع فشارسنج

فشار یک کمیت نرده ای است که به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می شود. در ادامه به مهمترین انواع فشارسنج که امکان استفاده آن ها در صنعت بیشتر است پرداخته شده است.

فشارسنج‌های ستون مايع

در این نوع فشارسنج ها از یک لوله U شکل تشکیل شده که در آن یک مایع جریان دارد. اختلاف فشار در دو سر لوله باعث ایجاد اختلاف ارتفاع مایع در دو سر لوله می شود. این اختلاف ارتفاع با اختلاف فشار رابطه مستقیم دارد.

 

فشار سنج

فشارسنج هاي بوردون(bourdon gauge)

فشارسنج هاي بوردوني براساس اين اصل کار مي‌کنند که اگر يک لوله تخت تحت فشار تمايل دارد به سطح مقطعي دايره‌اي تغيير شکل پيدا کند . اگر لوله به صورت شکل C يا مارپيچ باشد،  با اعمال فشار و افزايش كشش، کل لوله تمايل به راست شدن شکل خود يا باز شدن مارپيچها پيدا مي‌کند و از اين تمايل در تغيير شکل مي‌توان براي اندازه‌گيري فشار استفاده کرد

32 1

فشارسنج هاي ديافراگمي(diaghragm pressure gauge)

این نوع فشارسنج از خاصيت انحراف و جابجايي يک غشاي انعطاف‌پذيري که دو منطقه با فشارهاي مختلف را از هم جدا مي‌کند براي اندازه‌گيري فشار استفاده مي‌کند.

33

فشار سنج آکاردئونی(bellows pressure gauge)

فشار اعمال شده باعث می شود که سیلندر گسترش یابد. این گسترش موجب می شود تا سیلندر طولانی تر شود. هنگامی که فشار برداشته شود، سیلندر کوتاهتر می شود.

فشار سنج آکاردئونی

فشار سنج های روتور چرخشی(sprinning rotor pressure gauge)

این فشار سنج با استفاده از میزان کند شدن چرخش یک گلوله در حال گردش در اثر ویسکوزیته، کار میکند.گلوله از فولاد ساخته شده و به صورت مغناطیسی در داخل یک لوله فولادی معلق است که یک انتهای آن بسته و انتهای دیگر در معرض فشار هوا است.

فشار سنج های روتور چرخشی

گیج کرنشی مقاومت پیزو (Piezoresistive strain gauge)

این وسیله فشار را از طریق اثر مقاومتی پیزو با استفاده از کرنشی که توسط فشار ایجاد میشود محاسبه میکند.

گیج کرنشی مقاومت پیزو

فشارسنج خازني(Capacitive pressure gauge)

با استفاده از ديافراگم و ايجاد يك خازن متغير  فشار اعمالي را اندازه ميگيرد.

50

فشار سنج مغناطيسي(Magnetic pressure gauge)

ميزان جابجايي ديافراگم منجر به تغيير در اندوكتانس (خاصيت سلفي)اثر هال يا جريان ادي شده و فشار اندازه گيري ميشود.

 

51

فشار سنج پيزو الكتريك (piezoelectric pressure gauge)

از اثر پيزو الكتريك (تغيير  ولتاژ خروجي  يك ساختار كريستالي در اثر اعمال فشار مكانيكي ) در برخي مواد خاص مانند كريستال كوارتز براي اندازه گيري فشار استفاده ميشود.

فشارسنج پيزو الكتريك

فشار سنج نوري (obtical pressure gauge)

از تغييرات فيزيكي بعمل آمده برروي فيبر نوري براثر اعمال فشار براي اندازه گيري فشار استفاده ميشود (شدت نور برگشت داده شده)

فشارسنج نوري

فشار سنج پتانسيومتري (Potentiometric pressure gauge)

از حركت يك لغزنده برروي یک مقاومت متغیر كه بطور متناسب با فشار اعمالي به لغزنده بوجود مي آيد ومنجر به تغيير مقاومت شده و فشار اندازه گيري مي‌شود.

42 1

فشارسنج رزونانسی(resonant pressure gauge)

از تغيير فركانس نوسان در يك مكانيزم حسگر برای اندازه گیری فشار یا تغییرات چگالی گاز ناشی از فشار وارده براي اندازه گيري فشار استفاده ميشود.

فشارسنج رزونانسی

فشارسنج هدايت حرارتي ( Thermal conductivity pressure gauge)

در گازهاي واقعي هر چه چگالي گاز ( مثلاً بر اثر افزايش فشار ) بيشتر شود ، توانايي آن در هدايت حرارت افزايش پيدا مي‌کند. لذا از اين خاصيت گازها براي اندازه‌گيري فشار استفاده مي‌شود

فشارسنج هدايت حرارتي

چنانچه در حوزه کاری خود به مشکلی برخورد کرده‌اید و در جستجوی فرد و یا شرکت‌های توانمند برای حل مشکلتان هستید می توانید با عضویت در سامانه گلوپ و ثبت مشکل خود با این افراد و شرکت ها ارتباط برقرار کنید.

 

 

برای مشاهده مطالب بیشتر به گلوپ پلاس مراجعه فرمایید.

این مطلب را دوست داشتید؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.