آشنایی با انواع فشارسنج

فشار یک کمیت نرده ای است که به صورت نیرو بر واحد سطح تعریف می شود. در ادامه به مهمترین انواع فشارسنج که امکان استفاده آن ها در صنعت بیشتر است پرداخته شده است.

فشارسنج‌های ستون مایع

در این نوع فشارسنج ها از یک لوله U شکل تشکیل شده که در آن یک مایع جریان دارد. اختلاف فشار در دو سر لوله باعث ایجاد اختلاف ارتفاع مایع در دو سر لوله می شود. این اختلاف ارتفاع با اختلاف فشار رابطه مستقیم دارد.

 

فشار سنج

فشارسنج های بوردون(bourdon gauge)

فشارسنج های بوردونی براساس این اصل کار می‌کنند که اگر یک لوله تخت تحت فشار تمایل دارد به سطح مقطعی دایره‌ای تغییر شکل پیدا کند . اگر لوله به صورت شکل C یا مارپیچ باشد،  با اعمال فشار و افزایش کشش، کل لوله تمایل به راست شدن شکل خود یا باز شدن مارپیچها پیدا می‌کند و از این تمایل در تغییر شکل می‌توان برای اندازه‌گیری فشار استفاده کرد

32 1

فشارسنج های دیافراگمی(diaghragm pressure gauge)

این نوع فشارسنج از خاصیت انحراف و جابجایی یک غشای انعطاف‌پذیری که دو منطقه با فشارهای مختلف را از هم جدا می‌کند برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کند.

33

فشار سنج آکاردئونی(bellows pressure gauge)

فشار اعمال شده باعث می شود که سیلندر گسترش یابد. این گسترش موجب می شود تا سیلندر طولانی تر شود. هنگامی که فشار برداشته شود، سیلندر کوتاهتر می شود.

فشار سنج آکاردئونی

فشار سنج های روتور چرخشی(sprinning rotor pressure gauge)

این فشار سنج با استفاده از میزان کند شدن چرخش یک گلوله در حال گردش در اثر ویسکوزیته، کار میکند.گلوله از فولاد ساخته شده و به صورت مغناطیسی در داخل یک لوله فولادی معلق است که یک انتهای آن بسته و انتهای دیگر در معرض فشار هوا است.

فشار سنج های روتور چرخشی

گیج کرنشی مقاومت پیزو (Piezoresistive strain gauge)

این وسیله فشار را از طریق اثر مقاومتی پیزو با استفاده از کرنشی که توسط فشار ایجاد میشود محاسبه میکند.

گیج کرنشی مقاومت پیزو

فشارسنج خازنی(Capacitive pressure gauge)

با استفاده از دیافراگم و ایجاد یک خازن متغیر  فشار اعمالی را اندازه میگیرد.

50

فشار سنج مغناطیسی(Magnetic pressure gauge)

میزان جابجایی دیافراگم منجر به تغییر در اندوکتانس (خاصیت سلفی)اثر هال یا جریان ادی شده و فشار اندازه گیری میشود.

 

51

فشار سنج پیزو الکتریک (piezoelectric pressure gauge)

از اثر پیزو الکتریک (تغییر  ولتاژ خروجی  یک ساختار کریستالی در اثر اعمال فشار مکانیکی ) در برخی مواد خاص مانند کریستال کوارتز برای اندازه گیری فشار استفاده میشود.

فشارسنج پیزو الکتریک

فشار سنج نوری (obtical pressure gauge)

از تغییرات فیزیکی بعمل آمده برروی فیبر نوری براثر اعمال فشار برای اندازه گیری فشار استفاده میشود (شدت نور برگشت داده شده)

فشارسنج نوری

فشار سنج پتانسیومتری (Potentiometric pressure gauge)

از حرکت یک لغزنده برروی یک مقاومت متغیر که بطور متناسب با فشار اعمالی به لغزنده بوجود می آید ومنجر به تغییر مقاومت شده و فشار اندازه گیری می‌شود.

42 1

فشارسنج رزونانسی(resonant pressure gauge)

از تغییر فرکانس نوسان در یک مکانیزم حسگر برای اندازه گیری فشار یا تغییرات چگالی گاز ناشی از فشار وارده برای اندازه گیری فشار استفاده میشود.

فشارسنج رزونانسی

فشارسنج هدایت حرارتی ( Thermal conductivity pressure gauge)

در گازهای واقعی هر چه چگالی گاز ( مثلاً بر اثر افزایش فشار ) بیشتر شود ، توانایی آن در هدایت حرارت افزایش پیدا می‌کند. لذا از این خاصیت گازها برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌شود

فشارسنج هدایت حرارتی

چنانچه در حوزه کاری خود به مشکلی برخورد کرده‌اید و در جستجوی فرد و یا شرکت‌های توانمند برای حل مشکلتان هستید می توانید با عضویت در سامانه گلوپ و ثبت مشکل خود با این افراد و شرکت ها ارتباط برقرار کنید.

 

 

برای مشاهده مطالب بیشتر به گلوپ پلاس مراجعه فرمایید.

این مطلب را دوست داشتید؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.