نمونه سوالات استان شناسی خراسان رضوی پایه دهم با پاسخ:

در پایان این متن می توانید فایل نمونه سوالات استان شناسی خراسان رضوی (مشهد) سال دهم که شامل سوال و جواب به تفکیک فصل ها و درس های کتاب درسی می باشد را خریداری و دانلود نمایید. همچنین سوالات جغرافیای ایران را نیز می توانید در انتهای این مطلب دانلود نمایید.

این فایل یک مجموعه جامع از مهم ترین سوالات و پاسخ‌هایی است که می‌تواند توسط یک دبیر دبیرستان در نظر گرفته شود. تمام نکات و مفاهیم مهم دروس به صورت سوال و پاسخ در این فایل گنجانده شده است. این فایل یک منبع بسیار مفید برای دانش‌آموزانی است که می‌خواهند آمادگی خود را برای امتحانات بهبود دهند و بهترین نتیجه را بدست آورند. مطالعه این فایل نسبت به مطالعه خود کتاب زمان بسیار کمتری نیاز دارد، لذا این فایل کاملا مناسب برای دانش آموزان شب امتحانی است.

مقدمه ای بر استان شناسی خراسان رضوی (مقدمه کتاب):

شاید از خود سؤال کنید که برنامهٔ استان شناسی چه نوع برنامه ای است؟ هدف برنامه ریزان درسی از تألیف کتاب استان شناسی چیست و مطالعهٔ این کتاب چه اهمیتی دارد؟ پاسخ ما به شما دانش آموز عزیز این است که کتاب استان شناسی شما را با استان محلّ زندگی، مسائل جغرافیایی، تاریخی، اجتماعی، مردم شناسی، اقتصادی و فرهنگی آن آشنا می کند. از طرف دیگر یکی از انتظارات تربیتی دنیای امروز، تربیت شهروندانی آگاه است. یک شهروند مطلوب، نیازمند پیداکردن درکی همه جانبه از واحدهای سیاسی کشور خود و سرزمین ملی در زمینه های مختلف است. این برنامه به شما کمک می کند تا از استان محل زندگی خود نگاهی جامع و همه جانبه پیدا کنید. کسب بصیرت نسبت به محیط زندگی و آگاهی از خصوصیات آن چه در گذشته و حال و مسائل محیطی، اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی و پیشینهٔ تاریخی استان به شما کمک خواهد کرد تا با بحث و گفت وگو بینشی عمیق از این مسائل پیدا کرده و راه حل های این مشکلات را پیدا کنید. بدون شک شما، مدیران آیندهٔ جامعه خواهید بود. زندگی مدرسه ای باید شما را به دانش لازم برای حلّ مسائل جامعه مجهز کند. مکانی که شما در آن زندگی می کنید توانمندی های مختلفی دارد؛ برای مثال،می توان به توانمندی های جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و انسانی اشاره کرد. خود شما بخشی از این سرمایه و توانمندی هایید. بهره برداری از توانمندی های بالقوّهٔ یک کشور در گرو شناخت همه جانبهٔ محل زندگی شما و نیز کشور است. برنامهٔ استان شناسی به شما می آموزد که فرصت های موجود در استان شما کدام است و یا این که تهدیدها و ناتوانی ها را چگونه می توانید به فرصت تبدیل کنید. فراموش نکنید که همهٔ امکانات موجود در محیط فرصت است، آب و هوا، بیابان، کوه، رودخانه، جنگل، نیروی انسانی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و خیلی چیزهای دیگر، مهم این است که بیاموزید چگونه از این فرصت ها در جهت سعادت خود و جامعه استفاده کنید. آگاهی از مسائل استان موجب خواهد شد تا از علل پیشرفت و یا عقب ماندگی استان خود آگاه شوید و برای حلّ آن، راه حلّ های خلّق پیدا کنید. ممکن است، این سؤال در ذهن شما مطرح شود که آیا بهتر نیست آموزش دربارهٔ محیط زندگی یا موضوعات اجتماعی از محیط نزدیک آغاز شود و سپس به محیط دورتر مانند استان و یا کشور بینجامد. ما در این برنامه از طریق طرح پرسش ها و فعالیت های مختلف این فرصت را برایتان فراهم کرده ایم. بدون شک مطالعهٔ شهر و استان در زمینه های جغرافیایی، تاریخی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آداب و رسوم محلی نه تنها می تواند موجب دلبستگی به زادگاه و سرزمین ملی شود، بلکه این فرصت را فراهم می کند تا با گنجینه های مختلف طبیعی، انسانی، فرهنگی و فنّاورانهٔ کشور خود آشنا شوید. در این برنامه در می یابید که افراد زیادی چه در گذشته یا حال در استان شما برای اعتلای کشور تلاش کرده اند.

۵ نمره از پایانترم مختص استان شناسی و ۱۵ نمره مختص جغرافیای ایران است. میانترم هم به همین شکل می باشد.

از سال ۱۴۰۲ با توجه به بخشنامه، سوالات جغرافیا به صورت متمرکز می باشند، البته برای نوبت دوم که سوالات جغرافیا هماهنگ کشوری و سوالات استان شناسی هماهنگ استانی می باشند.

 نوبت اول توسط دبیر مربوطه سوالات طرح می شوند.

جغرافیای ایران و استان شناسی فقط در پایه دهم تدریس می شود.

خرید و دانلود فایل نمونه سوالات و نکات شب امتحانی استان شناسی خراسان رضوی

این فایل شامل سوال و جواب به تفکیک هر فصل می باشد (مجموعا ۱۵۱ سوال و جواب، ۲۰ صفحه):

با خوندن این فایل دیگه نیازی به خوندن کتاب نیست

خرید و دانلود آنی فایل پس ازپرداخت از طریق درگاه بانک پاسارگاد پشتیبانی از تمامی کارت‌های عضو شتاب.

خرید و دانلود فایل جامع مجموعه سوالات جغرافیای ایران مطابق با آخرین تغییرات کتاب درسی

این فایل شامل موارد زیر می باشد:

۱- سوال و جواب به تفکیک فصل ها و درس ها (مجموعا ۱۹۴ سوال و جواب: ۲۴ صفحه)

۲- سوال و جواب از تمامی عکس ها، شکل ها، پاروقی ها و فعالیت های مهم کل کتاب

۳- فاقد سوالات مشابه و تکراری

اکثر سوالات، جواب کوتاه و یا خلاصه شده هستند (مناسب دانش آموزان شب امتحانی)

با خوندن این فایل دیگه نیازی به خوندن کتاب ندارید

خرید و دانلود آنی فایل پس ازپرداخت از طریق درگاه بانک پاسارگاد پشتیبانی از تمامی کارت‌های عضو شتاب.
این مطلب را دوست داشتید؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.